دسترسی سریع

بین المللی بیشتر

طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای شارژر مشترک تلفن‌های هوشمند مطابق با استانداردهای IEC

کمیسیون اروپا امیدوار است تولیدكنندگان، یک راهکار شارژ جهانی برای تلفن‌های همراه و دستگاه‌های الکترونیکی کوچک اتخاذ کنند. بر اساس این پیشنهاد و طبق استانداردهایIEC ، درگاه شارژ مشترک در  اتحادیه اروپا USB-C خواهد بود.
تبلت‌ها ، بلندگوهای قابل حمل و کنسول‌های بازی ویدئویی از دیگر دستگاه های موردنظر در این پیشنهاد هستند. دستورالعمل کمیسیون اروپا (نوعی پیشنهاد قانونی) از استانداردهای بین المللی به عنوان ابزاری برای تضمین شارژ سریع دستگاه‌ها با سرعت تعیین شده، استفاده می‌کند.
کمیسیون اروپا بر این باور است که امکان استفاده دوباره از شارژرهای موجود می‌تواند تأثیر چشمگیری بر زباله‌های الکترونیکی داشته باشد. مدتهاست که مصرف‌کنندگان اروپایی از انباشته شدن شارژرهای ناسازگار به ستوه آمده‌اند.
مارگارت وستاگر، نایب رئیس کمیسیون اروپا می‌گوید: «ما به صنعت فرصت زیادی دادیم تا راهکارهای خود را ارائه دهد، اکنون زمان اقدام قانونی فرا رسیده است. این یک پیروزی مهم برای مصرف كنندگان و محیط‌زیست و در راستای اهداف سبز و دیجیتال ماست».
در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۲۰ میلیون تلفن همراه و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل در اتحادیه اروپا فروخته شد. براساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۹، ۲۹ درصد شارژرهای فروخته شده در اتحادیه اروپا، دارای درگاه USB - C بودند. برآورد می‌شود که شارژرهای بلا استفاده سالانه 11000 تن زباله الکترونیکی تولید ‌کنند.
طرح EC به پذیرش اروپایی استانداردهای IEC برای USB-C و برق رسانی (EN IEC 62680-1-2 و EN IEC 62680-1-3 ) اشاره می‌کند.
پیش از این بسیاری از تولیدکنندگان، مجموعه استانداردهای IEC 62680 را برای گوشی‌های دارای داده فعال پذیرفته‌اند. این استاندارد الزامات متقابل شارژ مشترک منابع تغذیه خارجی (EPS) برای استفاده با تلفن همراه هوشمند دارای داده فعال را تا 5/7 وات تعیین می‌کند.
پارلمان اروپا و کشورهای عضو این طرح را مورد بحث قرار خواهند داد و ممکن است اصلاحاتی را پیشنهاد کنند. این دستورالعمل زمانی اجرا خواهد شد که کمیسیون اروپا با این اصلاحات موافقت کند. این اتفاق ممکن است در اوایل سال آینده روی دهد. کشورهای عضو، دو سال فرصت خواهند داشت تا ضوابط را به قانون ملی تبدیل کنند. در پایان این روند، تولیدکنندگان 24 ماه فرصت خواهند داشت تا درگاه‌های شارژ خود را تغییر دهند.
به علاوه، کمیسیون اروپا خاطر نشان می‌سازد که این تنها بخشی از چالش است، زیرا طرح فعلی فقط به پایانه تجهیزات می‌پردازد. ایده داشتن یک شارژر مشترک نیازمند تعامل کامل دستگاه الکترونیکی و منبع تغذیه خارجی است.
انتظار می‌رود، پیشنهادات جدید مطابق با استاندارد IEC 63002 باشند، که الزامات تعاملی شارژ مشترک منابع تغذیه خارجی (EPS) برای استفاده در تلفن همراه هوشمند دارای داده فعال را تا 5/7 وات تعیین می‌کند. EPS برای گوشی‌های هوشمند دارای این استانداردها به طور گسترده در سراسر جهان پذیرفته شده است.

منبع: اخبار IEC
مترجم: آزاده علائی طالقانی- دفتر روابط عمومی و امور بین الملل

 
امتیاز دهی