شهرهای قوی تر برای آینده: مجموعه‌‌ای تازه از استانداردهای بین المللی منتشر شد

  • شماره خبر: 6618
  • تاریخ: 14 مرداد 1397
  • تعداد بازدید: 71

جمعیت بیشتر شهرهای جهان به سرعت رو به افزایش است و این امر چالش‌ها و فرصت‌هایی برای حفظ امنیت و تندرستی شهروندان به همراه می‌آورد. استانداردهای بین‌المللی جدید اندازه‌گیری و بهبود عملکرد برای کمک به حفظ شرایط آرمانی شهرها منتشر شده‌است.

در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند و این تعداد تا سال 2050 به حدود 70 درصد می‌رسد. افزایش شهرنشینی و تنش ناشی از آن بر منابع و زیرساخت ها، چالشی جدی برای شهرها به وجود آورده و نیاز به برنامه‌ریزی موثر، مدیریت و سیاست‌گذاری مبتنی بر شواهد را ایجاد می‌کند.

به منظور اتخاذ چنین تصمیماتی، شهرها به یک مرجع قابل اعتماد برای اندازه گیری عملکرد خود نیازدارند، که اولین استاندارد بین المللی شاخص‌های شهری در جهان به آن می‌پردازد.

استاندارد ISO 37120 ( شاخص‌های خدمات شهری و کیفیت زندگی در جوامع ) اولین مجموعه از شاخص‌های شهری استاندارد شده در سطح بین المللی بود و هنگامی که برای اولین بار در سال 2014 منتشر شد، رویکرد یکسانی را برای اندازه گیری و چگونگی آن فراهم کرد. برای اولین بار، شهرها قادر بودند با استفاده از داده‌های استاندارد شده مشابه در سطح جهانی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که این امر به آن‌ها اجازه می‌داد تا در مورد شهرهای دیگر آگاهی یافته و به شکلی بی سابقه از یکدیگر بیاموزند.

اکنون این استاندارد به روز شده و شاخص‌های بیشتری برای کمک به شهرها برای بهبود موثر کیفیت زندگی شهروندان و برنامه‌ریزی برای آینده‌ای پایدارتر ارائه کرده‌است.

برنارد گیندروز، رئیس کمیته فنی ISO /TC 268، (شهرها و جوامع پایدار)  اظهار داشت : استاندارد ISO 37120 با توجه به نیاز شهر و تحلیل شکافی که لزوم بسیاری از شاخص‌های جدید از جمله در زمینه فرهنگ، کشاورزی شهری و غذا را نشان می‌داد، به روز شد. او گفت : " در حال حاضر، نزدیک به صد شهر این استاندارد را پیاده کرده‌اند یا در روند اجرای آن قراردارند ."

مدیران و برنامه‌ریزان شهری، سیاستمداران، پژوهشگران و رهبران حوزه کسب و کار، برخی از کسانی هستند که از کاربرد این استاندارد بهره‌مند می‌شوند که همه چیز از آموزش و انرژی تا حمل و نقل، بهداشت و آب را پوشش می‌دهد.

به زودی استاندارد ISO 37120 همراه با دو استاندارد تکمیلی دیگر در مورد شاخص‌های شهرهای هوشمند و انعطاف‌پذیر و مجموعه‌ای جامع از دستورالعمل های مورد توافق بین المللی برای کمک به رونق شهرها  ارائه می‌شود.

استانداردهای ISO 37122 (توسعه پایدار در جوامع - شاخص‌های شهرهای هوشمند) و ISO 37123 (توسعه پایدار در جوامع - شاخص‌ها برای شهرهای انعطاف پذیر) ، اواخر سال جاری منتشر می شوند.

علاوه بر این استاندارد سومی نیز به عنوان راهنمایی برای رهبران شهری درباره نحوه ایجاد یک مدل موثر شهری که می‌تواند در رسیدن به اهداف پایدار کمک کند ، منتشر شده‌است. استاندارد ISO 37106 (جوامع و شهرهای پایدار) برای ایجاد مدل‌های عملیاتی شهر هوشمند در جوامع پایدار، مجموعه ای از شیوه های هوشمند برای اداره حاکمیت، خدمات، داده ها و سیستم های شهر را از طریق همکاری و به صورت دیجیتال فراهم می کند.

این استانداردها بخشی از سری استانداردهایISO 37100  ، شامل ISO 37101- استاندارد سیستم های مدیریت جامع برای توسعه پایدار در جوامع است.

استانداردهای ISO 37120 و ISO 37106 از طریق فروشگاه ایزو در دسترس هستند.

 

منبع: اخبار سایت ایزو

مترجم : آزاده علائی طالقانی


گزارش تصویری آرشیو
گزارش تصویری از برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد سال 1397 گزارش تصویری از حضور دبیرکل ایزو در ایران
گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از باشگاه خبرنگاران گزارش تصویری همایش معاونان و مدیران سازمان ملی استاندارد ایران در هتل بوتانیک گرگان
گزارش تصویری کارگاه کشوری طراحی گرافیک و کارتون : من کالای استاندارد ایرانی می خرم گزارش تصویری کتابگردی با طعم استاندارد
گزارش تصویری روز ملی کیفیت سفر ریاست محترم سارمان ملی استاندارد به استان چهارمحال و بختیاری
گزارش تصویری مراسم روز جهانی استاندارد نشست بین المللی کمیته فنی فولاد در تهران
هنرمندان پیشکسوت متولد مرداد و پویش کالای استاندارد ایرانی امضای تفاهم نامه همکاری بین استاندارد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
تقدیر از برگزیدگان پوستر روز جهانی استاندارد صعود کوهنوردان سازمان ملی استاندارد به قله دماوند
چهلمین اجلاس کدکس غذایی در ژنو جلسه آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت
همایش روز جهانی اندازه شناسی نیره پیروزبخت به عنوان مهندس برجسته معرفی شد
نشست با طنزپردازان امضا یادداشت تفاهم میان ایران و ارمنستان در زمینه حلال
گردهمایی رابطین روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران شورای اداری همدان
سفر به روسیه بازدید پگاه همدان
دیدار نوروزی دیدار رییس سازمان با استاندار گلستان
بازدید از واحد تولید محصولات لبنی پگاه - استان گلستان افتتاح مجموعه اداری - آزمایشگاهی استاندارد گلستان
منتخب استان‌ها آرشیو
آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد در اراک برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد  استان مرکزی: آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد با حضور سید علی آقازاده، استاندار، مسلم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ، علی اکبرکریمی وسیدمهدی مقدسی نمایندگان مردم اراک ، خنداب و کمیجان ، محمدرضا منصوری، نماینده مردم س...
آئین گرامیداشت روز جهانی استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد
 به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کهگیلویه و  بویراحمد: آئین گرامیداشت روز جهانی استاندارد با حضور غلامرضا امینی، مدیرکل نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال،  جعفر گوهرگانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، ...
مراسم روز جهانی استاندارد در قزوین برگزار شد
با حضور معاون ارزیابی کیفیت
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان قزوین: مراسم روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای نمونه با حضور مسلم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران، منوچهر حبیبی، معا...
سازمان‌های بین‌الملل