طراحی امروز برای شهرهای آینده

  • شماره خبر: 13083
  • تاریخ: 31 اردیبهشت 1399
  • تعداد بازدید: 315

 

در چگونه شهری می خواهیم زندگی کنیم؟ مطمئنا شهری که هوشمند، مقاوم و مستحکم باشد. برای دستیابی به رویای خود، ضروری است ازهم اکنون با کمک استانداردهای ایزو، برنامه ریزی را آغاز کنیم. دکتر برنارد گیندروز(Dr Bernard Gindroz)، رئیس کمیته فنی ISO/TC 268 در این باره توضیح می دهد.

"اصولا شهرها بر اساس الزامات مورد نیاز توسعه می یافتند. مردم نیاز به مکانهایی برای خوابیدن، غذا خوردن و عبادت کردن، همچنین زیرساختهایی برای رفع نیازهای فوری آب، فاضلاب، حمل و نقل، گاز و برق در شبکه های گسترده تعبیه شده داشتند. بنابراین به تدریج همه چیز تغییر یافت و شهرها " به طور هدفمند" ایجاد شدند. امروزه ، مصالح پیشرفته، شبکه های حسگر و داده های کیفیتی به طراحان و مهندسان شهرسازی این امکان را می دهند که شهرهایی زیبا، متناسب با محیط زیست و دلپذیرتر برای سکونت ایجاد کنند.

پایه ریزی خدماتی که نقش برجسته ای در شهرهای پایدار آینده دارند- الگوهای جدید اقتصادی و حکومتی، ایمنی و بهداشت عمومی بهبود یافته، سیستمهای پیشرفته مدیریت آب و حمل و نقل - قابلیت های جدید شبکه ای هستند که در سراسر جهان در حال ایجاد است. موارد مذکور توسط استانداردهای تدوین شده کمیته فنی ISO/TC 268، شهرها و اجتماعات پایدار، از طریق همکاری جهانی که مرزهای جغرافیایی، صنعتی و تکنولوژیک را پوشش میدهند، حمایت می شوند.

خانواده استانداردهای ایزو با بیش از 20 استاندارد تازه منتشر شده و تعداد بسیاری استاندارد مرتبط در دست تدوین در زمینه شهرها، در حال رشد است تا نیازهای فعلی و آتی حوزه های شهری در سراسر جهان را پیش بینی نمایند. دکتر برنارد گیندروز، رئیس کمیته فنی ISO/TC 268 در زمینه شهرهای پایدارآینده فعالیت میکند. او در اینجا ، امیدهای خود را برای آینده شهری هوشمند تر به اشتراک می گذارد.

 

نشریه ایزو فوکوس: چگونه  با ایزو به هدف خود در کار رسیدید؟

دکتر برنارد گیندروز:" پس از فارق التحصیلی در رشته مهندسی مکانیک، تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع دکترا در رشته انرژی ادامه دادم. این امر علاقه به انرژی پایدار و محیط زیست را در من ایجاد کرد. ادامه مسیر به سمت توسعه معیارها و دستورالعمل های استاندارد برای سایر سازمانها و شهرها، صرفا یک سیر طبیعی بود."

" در آن زمان در موسسه استاندارد فرانسه AFNOR که نزدیک به 2500 شرکت عضو دارد، فعالیت داشتم. فعالیت آن راهبری و هماهنگی فرایند تدوین استاندارد در فرانسه و اروپا و همچنین ترغیب به استفاده از استانداردها است. حدود چهار سال پیش AFNOR  از من درخواست نمود ریاست کمیته فنی ISO/TC 268 ، شهرها و جوامع پایدار، را بر عهده بگیرم."

" من تحت تاثیر رویکرد جامع ایزو برای تدوین و اجرای استاندارد های بین المللی در زمینه پایداری قرار گرفتم. استانداردهای ایزو با ارائه فرایندهای گام به گام، سیستمی منسجم و مرتبط برای ارزیابی پایداری شهرها را ارائه می دهند و به برنامه ریزی برای آینده کمک  می کنند. ایزو میداند که بیشتر منابع جهان در شهرها متمرکز شده اند و این به این معنی است که نیازمند آنیم که با شیوه موثر تری  اقدام کنیم. یکی از اهداف اصلی ما تطبیق فن آوریهای جدید با نیازهای متنوع شهرها در سراسر جهان برای اطمینان از رفاه حال شهروندان در حال حاضر و آینده است.

نشریه ایزو فوکوس: اگر یک شهردار و یا کسی که برای شهر تصمیم میگیرد علاقه مند به استفاده از استانداردهای ایزو در شهرشان باشند، از کجا باید شروع کنند؟

"چالش هایی که شهرهای مختلف جهان با آن مواجه میشوند اغلب بسیار پیچیده و خاص هستند. هر شهر ویژگیهای منحصر به خود را دارد و ما برای حفظ این ویژگی باید زمینه فرهنگی و منطقه ای آن را در نظر بگیریم. به عبارتی، بازخوردی که دریافت کردیم منطبق با این موضوع است - تمامی شهرها نیاز به چارچوب جامعی دارند که بتوانند از آن استفاده کنند. این نتیجه از طریق اجماع بین المللی در مورد مفاهیم عملکرد بهینه و چگونگی بکارگیری آن حاصل شده است."

"به علاوه ضروری است چارچوب مذکور با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد مطابقت داشته باشد، و برای خلق جهانی روشن تر و موفق تر برای همه طراحی شده باشد. استانداردهای مربوطه باید این اطمینان را ایجاد نمایند که به تمامی موضوعات مربوط به انرژی و آب، مدیریت، ایمنی جاده ای، حمل و نقل، تغییرات آب و هوایی، ورفاه شهروندان شامل افزایش سن افراد، میپردازند."

"برای آغاز این فرایند، مطالعه استاندارد ایزو 37101، توسعه پایدار در جوامع - سیستم مدیریت توسعه پایدار- الزامات و راهنمای استفاده، را پیشنهاد می نمایم زیرا مرجعی اصولی برای شهرهای پایدار است. این استاندارد، سیستم مدیریت کیفیتی را ارائه می دهد که به طور شفاف نیازمندیهای اولیه شهرها را برای تعیین نیازها و رویکردهای توسعه پایدار مشخص می کند. این استاندارد توسط سایر استاندارد های خانواده ایزو 37100 که اطلاعات، ساختار و ویژگیهای تخصصی تری را ارايه می دهند پشتیبانی می شود. مجموعه این دو خانواده استاندارد ابزاری از روشهای هوشمند برای مدیریت خدمات حکومتی، داده ها و سیستم ها در سطح شهر را ارائه میدهند".

 

واژه های " هوشمند " و " پایدار" اغلب به کار گرفته می شوند. تفاوت این دو واژه هنگامی که در ارتباط با شهرها بکار گرفته می شوند چیست؟

این کلمات شعاری گاهی می توانند منجر به سردرگمی شوند. به طور کلی، شهرهای هوشمند به اطلاعات سودمند و مناسبی تکیه دارند که به آنها در مدیریت منابع و برنامه ریزی برای توسعه آینده کمک کنند. در مقابل، شهرهای پایدار برنامه ها و طرحهایی دارند تا تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی خود را تحت پوشش قرار دهند. ضروری است شهرها مقاومت خود را در مواجهه با افزایش جمعیت ارزیابی کنند، بدون اینکه تأثیر منفی بر نیازهای شهروندانشان در آینده داشته باشد. در هر دو تعریف، رفاه افراد در مرکزاصلی همه این ملاحظات وجود دارد.

استانداردهای کمیته فنی ISO/TC 268 نقش قابل مهمی در تمامی اهداف هفده (17) گانه توسعه پایدار سازمان ملل متحد خواهند داشت، که یکی از این موارد به طور خاص به شهرها اختصاص یافته است. استانداردهای تشویقی ابزارهایی قدرتمند برای کمک به اطمینان از ادامه فعالیت شهرها در رونق و ایجاد اشتغال، بدون وارد آوردن فشارهای بی رویه بر زمین و منابع هستند.

 

شما به تاکید بر اهمیت نقش آمار شناخته شده هستید...

خوب، همه شهرها نیاز به همسویی و سرمایه گذاری دارند، اما صرفا قادر هستند با کسب اطلاعات بیشتر در مورد توسعه پایدار از طریق مطالعات موردی و سنجش فعالیتهای بهینه این کار را انجام دهند. شهرها با ارتباطات و گزارش دهی قوی، درکنار اهداف کلیدی خود، می توانند سنجش، نظارت و ارزیابی انجام دهند.

 

ایزو آگاهی دارد که بیشترین منابع جهان در شهرها متمرکز هستند.

همه ما قبول داریم که داشتن اصطلاحات و تعاریف یکسان و همچنین شاخص های کلیدی عملکرد  که توسط همه شهرها تعریف و شناخته شده باشند اهمیت بسیاری دارد. ضروری است آمار کاملا به همان روش استاندارد شوند. شهروندان به استانداردها و متعابقا به آماری که بر اساس معیارهای استاندارد ارائه میشود اعتماد کنند. آمار و روشهای سنجش عملکرد را می توان از طریق اجماع ، نمونه هایی از عملکرد بهینه و ترکیب آخرین فناوری موجود، بدست آورد.

شهرها می توانند از سنجش ها و آمارها برای مقایسه عملکرد خود با سایر شهرها وهمچنین شناسایی فرصتهای بالقوه برای پیشرفت استفاده نمایند. همچنین می توانند این موارد را به عنوان مطالعات موردی موفق، فعالیتهای بهینه و شاخص های متداولی که امکان تنظیم و سنجش اهداف آتی را فراهم می کنند، به کارگیرند. شناخت و شاخص های مشترک منتج به حصول ارزش مشترک می شود.

فراموش نکنیم که همیشه یک حلقه توسعه پایدار مورد نیاز است. شرایط متغیر هستند، بنابراین ضروری است شهرها برای آن برنامه ریزی کنند و پاسخگوی آن باشند. استانداردهای ایزو مدیریت کیفیت را در تمامی فرایند به شرح زیر بکار می گیرند: شناسایی چشم انداز، تصمیم گیری، طراحی برنامه ها، اجرای برنامه ها و در نهایت بررسی نتایج حاصله. در پایان از خود بپرسید " آیا چیزی ارائه داده اید؟

 

مهمترین چالشی که تاکنون با آن مواجه شده اید چیست؟

کشورهای بسیاری در فعالیت های استاندارد مشارکت دارند. در ابتدا دشوار به نظر می رسد که بر روی اشتراکات برای مثال شهری در آفریقا با شهری در اروپا کار کرد.چالش ما در نظر گرفتن این تفاوت ها به گونه ای است که بتوانیم نقاط آسیب غالب را تعریف و بر روی آنها مشترکا کار کنیم.

نیاز است که استانداردهای ما برای تمامی شهرهای جهان کاربردی باشند. با وجود تمامی چالش ها، همكاران بسیار خوبی داریم و شهرها نیز نتایج بسیار مثبتی را گزارش می دهند. در فرانسه، استانداردهایISO/TC 268 ، مبنای الزام استانداردها برای پروژه های توسعه پایدار عمومی و دولتی را در نظر دارند؛ همچنین این استانداردها در سراسر اتحادیه اروپا از طریق بسته ویژه راهنمای شهر هوشمند شناخته شده هستند.

 

برنامه های آتی برای کمیته فنی ISO/TC 268 چیست؟

از شهرهایی که استانداردهای ما را به کار گرفته اند بازخورد دریافت می کنیم.حمایت این شهرها به ما کمک می کنند تا با شناسایی شکافها، بتوانیم استانداردهای موجود را بازنگری کنیم و ارتقاء بخشیم.

همواره یک چشم انداز بلند مدت وجود خواهد داشت: میخواهیم شهرهای ما ده ، بیست و یا سی سال آینده چگونه به نظر برسند؟ به نظر می رسد راه طولانی در پیش باشد، اما هم اکنون باید برای اجرای راهکارهای پایدار و هوشمند ، راه خود را هموار سازیم. شهر سال 2050 شهری است که از هم اکنون برای آن برنامه ریزی کرده ایم.

 

مترجم : فاطمه مزینانی - دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل

منبع: سایت سازمان ایزو

 

 


گزارش تصویری آرشیو
گزارش تصویری - نشست خبری رییس سازمان ملی استاندارد ایران (6خرداد 1399) گزارش تصویری - نشست خبری رییس سازمان ملی استاندارد ایران (28 بهمن 1398)
گزارش تصویری از حضور رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن و برپایی غرفه سازمان در آن روز گزارش تصویری از تجدید میثاق رییس، مسئولان و کارکنان سازمان ملی استاندارد ایران با آرمان های امام خمینی (ره)
گزارش تصویری از سومین نشست تخصصی انجمن های گروه صنایع فلزی در سازمان ملی استاندارد ایران گزارش تصویری سفر رییس سازمان ملی استاندارد ایران و هیات همراه به استان اصفهان
گزارش تصویری حضور پیروز بخت در نخستین اجلاس سراسری انقلاب چهارم صنعتی در هزاره سوم دراتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گزارش تصویری از حضور پیروزبخت در همایش استاندارد کیفیت نیروهای مسلح
گزارش تصویری امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد و دانشگاه پیام نور گزارش تصویری از افتتاح دفتر استاندارد سازی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
گزارش تصویری از برگزاری مراسم گرامیداشت سردار شهید، سپهبد حاج قاسم سلیمانی در سازمان ملی استاندارد ایران گزارش تصویری ازهمایش تجلیل از واحد های تولیدی نمونه استاندارد استان قم سال 1398
گزارش تصویری از نشست خبری رییس سازمان ملی استاندارد ایران در دی ماه 1398 گزارش تصویری از امضاء تفاهم نامه همکاری بین ایران و عمان
مراسم تودیع و معارفه مدیرکل مرکز اندازه شناسی، اوزان و مقیاس ها بازدید مهندس پیروزبخت از نمایشگاه قطعات خودرو
مراسم روز ملی کیفیت - آبان ۱۳۹۸ گزارش تصویری از حضور و سخنرانی رئیس سازمان در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه ریزی
گزارش تصویری از سخنرانی معاون سازمان در نمازجمعه تهران به مناسبت هفته استاندارد 19 مهر 1398 گزارش تصویری تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی(ره) به مناسبت هفته استاندارد1398
گزارش تصویری از مراسم روز جهانی استاندارد 1398 گزارش تصویری از دیدار دبیرکل موسسه استانداردسازی و اندازه شناسی کشورهای اسلامی(اسمیک)با رئیس سازمان
گزارش تصویری از حضور و سخنرانی رئیس سازمان در مراسم بزرگداشت روز ملی دامپزشکی گزارش تصویری از نشست خبری رییس سازمان ملی استاندارد ایران در مهر 1398
گزارش تصویری بازدید رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از شرکت صنعتی ماموت گزارش تصویری از اجلاس بین المللی کمیته گردشگری و خدمات وابسته
گزارش تصویری از گردهمایی مدیران ستادی و استانی گزارش تصویری از بیست و یکمین سالگرد شادروان مهندس سادات
گزارش تصویری از بازدید واحدهای تولیدی نمونه استاندارد فرآورده های گوشتی مام و آرد تابان گزارش تصویری از حضور رییس سازمان در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن
گزارش تصویری از مراسم روز جهانی اندازه شناسی گزارش تصویری از نشست صمیمی رییس سازمان ملی استاندارد ایران با کارکنان
گزارش تصویری از نخستین همایش ایمنی مواد غذایی گزارش تصویری از جلسه شورای استاندارد استان تهران خرداد 98
نخستین گردهمایی مدیران ستادی و استانی سازمان در سال 1398 بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از واحد تولیدی فرمند
بازدید رییس سازمان ملی استاندارد ایران از واحدهای تولیدی دلپذیر نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با حضور رئیس سازمان استاندارد ایران
گزارش تصویری سفر رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به همدان گزارش تصویری بازدید رییس سازمان از هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر
گزارش تصویری از مراسم گرامیداشت یوم الله 22 بهمن و تجلیل از برگزیدگان جشنواره شهید رجایی گزارش تصویری از راهپیمایی 22 بهمن و برگزاری غرفه سازمان ملی استاندارد در آن روز
گزارش تصویری از تجدید میثاق خانواده بزرگ استاندارد با آرمان‌های رهبر کبیر انقلاب در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران-بهمن 97 گزارش تصویری بازدید نگارخانه هنری دانشگاه الزهرا
گزارش تصویری از امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س) گزارش تصویری از بازدید همکاران وزارت امور خارجه از سازمان ملی استاندارد ایران
گزارش تصویری از گردهمایی مدیران ستادی و استانی سازمان ملی استاندارد ایران در دی ماه 1397 گزارش تصویری از تقدیر سازمان ملی استاندارد ایران در روز حمل و نقل
گزارش تصویری بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از خبرگزاری فارس گزارش تصویری از نمایشگاه عکس و گرافیک حمایت از کالای استاندارد ایرانی در فرهنگسرای خاوران
گزارش تصویری از برگزاری مراسم مربوط به هفته بسیج در سازمان ملی استاندارد ایران گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد ایران از باغ موزه قصر و افتتاح نمایشگاه گرافیک و عکس حمایت از کالای ایرانی
گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی گزارش تصویری کتابگردی یک روزه استاندارد در هفته کتاب
گزارش تصویری بازدید از غرفه استاندارد در جشنواره سفره سلامتی خانواده من گزارش تصویری از برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد سال 1397
گزارش تصویری از حضور دبیرکل ایزو در ایران گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از باشگاه خبرنگاران
تقدیر از برگزیدگان پوستر روز جهانی استاندارد صعود کوهنوردان سازمان ملی استاندارد به قله دماوند
چهلمین اجلاس کدکس غذایی در ژنو جلسه آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت
همایش روز جهانی اندازه شناسی نیره پیروزبخت به عنوان مهندس برجسته معرفی شد
نشست با طنزپردازان امضا یادداشت تفاهم میان ایران و ارمنستان در زمینه حلال
گردهمایی رابطین روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران دیدار نوروزی
بازدید پگاه همدان سفر به روسیه
شورای اداری همدان دیدار رییس سازمان با استاندار گلستان
بازدید از واحد تولید محصولات لبنی پگاه - استان گلستان افتتاح مجموعه اداری - آزمایشگاهی استاندارد گلستان
منتخب استان‌ها آرشیو
کسب رتبه اول  کشوری اداره کل استاندارد  اردبیل و تداوم موفقیت ها در عرصه ملی
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان اردبیل،  برابر بررسی و ارزیابی شاخص های عمومی و اختصاصی یکساله ادارات استاندارد استان ها از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، اداره کل استاندارد...
استاندار ایلام: جان مردم برای ما مهم تر از درآمد یک کالای غیر استاندارد است
  به گزارش روابط عمومي اداره كل استاندارد استان ایلام، اولين جلسه شوراي استاندارد استان در سال ۹۹با حضور سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام، همتی مدیرکل ...
مسئول روابط عمومی استاندارد گلستان: روابط عمومی را جور دیگر باید دید
مسئول روابط عمومی اداره کل استاندارد گلستان در آئین گرامیداشت هفته ارتباطات و روابط عمومی که با حضور استاندار گلستان، مدیرکل روابط عمومی استان و مدیران و کارشناسان روابط عمومی دستگاه های اجرایی گلست...
سازمان‌های بین‌الملل