رییس سازمان ملی استاندارد ایران: ورودم به دانشگاه مقارن بود با آغاز شکل گیری گسترده انقلاب

 • شماره خبر: 8554
 • تاریخ: 16 بهمن 1397
 • تعداد بازدید: 90

در سال 1357 دانشگاه‌های کشور به پایگاه انقلاب تبدیل شدند. کلاس‌ها تعطیل و تظاهرات سیاسی برای سرنگونی رژیم، سازماندهی شد. جنبش دانشجویی به یک جنبش اجتماعی مبدل شده و خواسته‌های انقلابی، مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی و بازگشت امام خمینی در صدر توجه آنان قرار گرفت.
 
از کودکی و نوجوانی تا ریاست سازمان ملی استاندارد ایران از زبان بانوی استاندارد

 •  دوران کودکی و نوجوانی

در سال 1338 در محله میدان شهدای تهران در یک خانواده مذهبی و اهل فرهنگ به دنیا آمدم. اصالتا محلاتی هستم و پدربزرگم( پدر مادری) عالمی روحانی در آن منطقه بود.
دوران کودکی و نوجوانی علاقه زیادی به مطالعه، به ویژه ادبیات، عرفان و فلسفه داشتم که این علاقه مندی، روز به روز بیشتر شد تا جایی که امروزه مطالعه جزء برنامه روزانه ام است.
فیلم سازی، فیلم نامه نویسی، روزنامه نگاری و نقد داستان از علایق من در آن دوران بود که در برخی موارد نیز مورد تشویق اهل قلم قرار گرفتم.

 •  باساختارشکنی، دنبال علاقه ام رفتم

به نقطه ای رسیدم که باید برای آینده تصمیم می گرفتم که وارد بازار کار شوم یا به دنبال علاقه خود بروم. در آن زمان همه پیشنهاد کردند که رشته پزشکی را انتخاب کنم اما درحقیقت من کمی می ترسیدم. خودم علاقه به مهندسی یا وکالت داشتم که در نهایت مهندسی را انتخاب کردم .
بلافاصله پس از اخذ مدرک دیپلم در سال 1356 وارد دانشگاه شدم. از اوایل دوران جوانی به دنبال ساختار‌شکنی در مورد نقش بانوان در جامعه بودم. به همین علت نیز در دانشگاه، رشته مهندسی متالورژی با گرایش ریخته‌گری را انتخاب کردم. ما سه نفر خانم بودیم که در دانشگاه علم و صنعت تحصیل می کردیم. بعدها با انقلاب فرهنگی در اوایل انقلاب انتخاب گرایش ریخته‌گری برای دانشجویان خانم ممنوع شد. قبل از ممنوعیت تحصیل در این گرایش پذیرفته شده بودیم و علاقه داشتیم در زمینه ریخته‌گری تحصیل کنیم در آن زمان توصیه کردند بهتر است رشته ریخته‌گری را انتخاب نکنید. چرا که ممکن است بعداً برای ادامه تحصیل و فعالیت در حرفه ریخته‌گری با مشکل مواجه شوید. حتی تاکید شد گرایش‌های دیگری از رشته متالورژی را انتخاب کنیم اما من قبول نکردم و مهندسی متالورژی در گرایش ریخته‌گری را در دانشگاه علم و صنعت ادامه داده و به پایان رساندم.

 •  نقش دانشجویان در انقلاب فرهنگی

ورودم به دانشگاه مقارن بود با آغاز شکل گیری گسترده انقلاب، در آن زمان شور عجیبی در بین دانشجویان به ویژه دانشگاه علم و صنعت بود و من نیز خودم را مستثنی ندیدم. تا جایی که در توانم بود همراهی کردم و حتی با محدودیت های زیادی که گارد دانشگاه برای دانشجویان ایجاد کرده بود همواره در تلاش برای دستیابی به هدف غایی و والای خود ( پیروزی انقلاب اسلامی ) بودم.
خاطرم هست روز 13 آبان 1357 که همه دانشجویان و دانش آموزان در مقابل دانشگاه تهران تجمع کردند تا دیروقت در آن تجمع بودم و در نهایت به خاطر مسائل امنیتی مجبور شدم با تعدادی از هم دانشگاهی ها از فرعی های خیابان به سمت منزل حرکت کنم. این اولین شبی بود که ساختار شکنی کردم و دیروقت به منزل رسیدم.
در مجموع، انقلاب اسلامی ایران موجب تحولاتی در فرهنگ و ساختار فکری جامعه و به طور اخص زنان شد که جهشی باور نکردنی را پدید آورد.انقلاب اسلامی یک اتفاق بزرگ و خوش آیند بود. در آن شرایط ما برای درس خواندن وقت نمی گذاشتیم اما زمان را برای دستیابی به این تحول بزرگ تاریخی غنیمت می دانستیم و هدفی که داشتیم برایمان ارزشمند بود. بنابراین از ادامه تحصیل غافل شدیم. ما هدررفت زمان داشتیم؛ دانشگاهها 2 سال و نیم تعطیل بود که این زمان برای هدف عالی تری که انقلاب بود، صرف شد.

 •  همیشه به دنبال منشاء و مبداء علوم هستم

علاقه من به رشته ریخته گری به این دلیل بود که همیشه به  دنبال منشاء  و مبداء هر علمی بودم و انتخاب ریخته گری شاید به همین علت بود چون همه صنایع با ریخته گری متولد می شود.
ورود به دانشگاه در آن زمان به علت محدود بودن مراکز دانشگاهی بسیار سخت بود و دستیابی به این موفقیت تلاش و پشتکار فراوانی را می طلبید.
در آن زمان رشته ریخته گری، رشته ی جوانی در دانشگاه بود و ورود آن به دانشگاه های کشور به دهه 40 برمی گشت.
همه اساتید آقا بودند و در آن رشته هیچ استاد خانمی تدریس نمی کرد مگر دروس عمومی اما امروزه تعداد قابل توجهی از مربیان، اساتید و اعضای هیات علمی خانم در رشته های فنی مهندسی با گرایش ریخته گری مشغول فعالیت هستند.
 

 • با اعضای خانواده ام رابطه دوستانه ای دارم

با همسرم در یک دانشگاه بودیم اما در دو رشته متفاوت. در رشته مکانیک تحصیل می کرد و شناخت دورادوری از ایشان داشتم اما بعد از اتمام دانشگاه و در محیط کار آشنایی بیشتری پیدا کردیم در نهایت بصورت کاملا سنتی ازدواج کردیم.
پسرم هم در رشته خودم و در همان دانشگاه تحصیل کرد که اغلب اساتیدشان از همکلاسی های دوران دانشجویی خودم بودند. دخترم نیز در دانشگاه امیرکبیر در رشته مهندسی صنایع و در مقطع ارشد در حال تحصیل است. 
خوشبختانه با اعضای خانواده ام ارتباط دوستانه ای دارم اما گاهی که از مسائل کاری روزانه خسته می شوم با شعر خواندن سعی می کنم آرامش بگیرم و محیط خانواده را آرام نگه دارم.

 •  علاقه زیادی به ادبیات دارم

مطالعه در زندگی می تواند چراغ راهی برای هدایت ما به سمت مسیر درست باشد. آثار ادبی فقط در ذهن اثر نمی گذارد بلکه در تمامی کارها تاثیرگذار است. مطالعه همواره ذهن مرا آرام می کند به همین دلیل مطالعه کتب مختلف را در برنامه روزانه خود گنجانده ام. به آثار ادبی و شعر علاقه دارم و به ویژه اشعار مولانا، شمس، حافظ و سعدی را دوست دارم.
دو بیت زیر که از مولاناست، از اشعار مورد علاقه من است:
زین دو هزاران من و ما ای عجبا من چه منم         گوش بنه عربده را دست منه بر دهنم
چونک من از دست شدم در ره من شیشه منه         ور بنهی پا بنهم هر چه بیابم شکنم
هر وقت پس از یک روز پرمشغله به منزل می روم، پس از انجام امورات منزل حتما شعر می خوانم.
البته فیلم یا سریال خوب را هم دوست دارم .

 •  تفاوتها در نگاه است

علاقه ام ابتدا در زمینه های فرهنگی بود و همواره مطالعات خودم را ادامه دادم اما از انتخاب خودم هم  خوشحالم. امروزه بیشتر جوانان به دنبال علاقه خود هستند اما در آن زمان خواست پدر و مادر و نگاه جامعه برای جوانان از اهمیت خاصی برخوردار بود. جوانان در آن زمان بیشتر دنبال عرف جامعه بودند درحالیکه امروزه پیشرفت در دنبال کردن خواست و علاقه نهفته است.

 •  علیرغم جدیت در کار ، فردی احساساتی هستم

انسانها همواره در مقاطع مختلف رفتار های متفاوتی از خود بروز می دهند، همانطوری که در کار منطقی و کمی سختگیرم، در شرایط احساسی نیز نمی توانم براحساسم غلبه کنم. بیماری یا مشکلات جامعه اشک مرا سرازیر می کند.

 •  در جستجوی کار با مشکل مواجه شدم

در اواخر سال 1364 به محض اینکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم به جست‌وجوی کار پرداختم. به واحدهای تولیدی ریخته‌گری رفتم اما به علت خانم بودنم قبول نکردند که استخدامم کنند. می‌گفتند کارگاه‌های ریخته‌گری جای مناسبی برای خانم‌ها نیست.
وقتی متوجه شدم که تلاشم بی‌نتیجه است در نهایت به سراغ روزنامه‌ها رفتم تا شاید بتوانم کار مناسبی با توجه به تحصیلاتی که داشتم پیدا کنم. در آن مقطع دو دستگاه دولتی آگهی استخدام رسمی از طریق آزمون ورودی در روزنامه داده بودند. من فرم استخدام هر دو دستگاه را پر کردم. یکی از آنها سازمان ملی استاندارد ایران بود.
از اواخر سال 1364 وارد سازمان ملی استاندارد ایران شدم و از آن زمان تاکنون فعالیتم کماکان ادامه دارد. از کارشناسی شروع کردم و پس از آن کارشناس مسوول شدم. در آن مقطع به‌رغم اینکه تجربه‌ام از برخی از افراد که در استاندارد فعالیت می‌کردند، کمتر بود؛ معاونت یکی از بخش ها به من سپرده شد. به همین ترتیب مراحل مختلف را طی می‌کردم.نقاط عطف مدیریت بانوی استاندارد

 • داوطلبان مدیریت بانوی استاندارد

این سازمان در سال 1304 با عنوان اداره کل اوزان و مقیاسها تاسیس شد که در سالهای بعد به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و سپس به سازمان ملی استاندارد ایران تغییر و ارتقاء یافت.
تدوین و تصویب قانون جدید سازمان « تقویت و توسعه نظام استاندارد» یکی از افتخارات بنده در این دوره بود که با تلاش بسیار حاصل و سازمان به جایگاه واقعی خود نزدیک شد.
برای اولین بار در عمر استاندارد موفق شدیم واژگان فارسی ( 310 واژه ) را در استانداردهای بین المللی بکار ببریم که این افتخار ماست.
در دولت تدبیر و امید، جزء اولین مسئولانی بودم (نسبت به دیگر نهادها) که مدیرکل استانی خود را از بین خانمها انتخاب کردم.
این اعتقاد را داشتم که از مدیریت خانمها در استان استفاده کنم که نتیجه آن رضایت استانداران از مدیریت خانم ها در تصدی ریاست ادارات کل استاندارد استانهای مرکزی، ایلام، خراسان شمالی و لرستان است.

 •  در مسیر حرکت، تلخی و شیرینی وجود دارد

تلخی ها و شیرینی های زیادی در کار داشتم اما در واقع شیرینی هایش بیشتر بود. همیشه با تلاش و مساعدت مسئولان استاندارد سعی می کردم کارهای غیرممکن را ممکن کنم. جایگاه امروز خود را مدیون روسای اسبق سازمان استاندارد هستم که همیشه به من اعتماد داشتند.
 وقتی تلاش من را می دیدند علیرغم مخالفت هایی که عمدتا از خارج سازمان صورت می گرفت، در مدیریت و تصمیم های حساس حمایتم می کردند. خودم هم سعی می کردم این اعتماد را با مدیریت صحیح به نحو شایسته ای پاسخگو باشم.

 •  برایم ایمنی و سلامت مردم در اولویت است

من در تمام مراحل زندگی‌ام مقاوم بوده‌ام و تمام مسائل و مشکلات را به هر شکلی از سر راهم برداشته‌ام. در سازمان استاندارد هم اقتدار سازمانی دارم. دوست ندارم گوشه ای از کار بلغزد و مردم آسیب ببینند. در مقابل مسئولیتم نسبت به مردم خیلی حساسم و در وهله اول برایم ایمنی و سلامت مردم مهم است. همان‌طور که تاکید کردم عزم استاندارد بر حفظ جان مردم است و به هیچ عنوان توصیه ای خلاف آن نمی‌پذیرد.خدا مقدر کرده که ما خدمتگذار مردم باشیم و این یک توفیق است و هیچ منتی نیست.
گاهی پیش آمده است که در مجامع بین المللی چند روز بر سر یک موضوع ایستادگی کردیم تا منافع ایران تامین شود و زیر بار حرف زور از جانب کشور دیگری نرفتیم.

 •  ارتباط استاندارد با دانشگاه

ما پژوهشگاه استاندارد داریم که یکی از وظایف آن ارتباط با دانشگاه است تا پلی بین دانشگاه و صنعت باشد. در همین راستا با دانشگاههای آزاد اسلامی ، الزهرا و علم و صنعت تفاهم نامه همکاری امضاء کردیم.
علاوه بر آن اولین انجمن دانشجویی استاندارد سازی در دانشگاههای علم و صنعت و الزهرا ایجاد شده است که در تدوین استانداردهای بین المللی مشارکت و همکاری دارند.
در این راستا از همکاری سایر دانشجوها برای ارایه پیشنهاد تدوین استاندارد استقبال می کنیم .

 •  خاطره ای فراموش نشدنی

اخیرا یکی از اساتید برجسته کشورمان در زمینه متالوژی را دیدم. ایشان در زمان دانشجویی استاد ما در درس جوشکاری بود من بالاترین نمره را در این درس گرفتم . گذر زمان در چهره اش موج می زد اما همواره همان نگاه مهربان را داشت و خاطره سال 1363 در امتحان پایان ترم را برایم تداعی کرد.
در جلسه امتحان دوستی از من خواست که جواب سئوالات را به او برسانم. من هم در رودربایستی قرار گرفتم بعد استاد متوجه شد و آمد بالای سر من و گفت : می دانم نوشتی، برگه را بده و برو. من در معذوریت بودم که چه کنم اما در نهایت حرف استاد کلام آخر بود و من اطاعت کردم.  
حرف معلم ار بود زمزمه محبتی جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را

 •  یک توصیه؛ با اطمینان گام بردارید

عادت کردم در طول مسیر زندگی گاهی تنها خانم جمع باشم در خیلی از جلسات من تنها خانم بوده ام . 
همواره اعتقاد دارم که خانمها باید خود را باور داشته باشند و مدیریت خود را ثابت کنند.
از دختران دانشجو هم می خواهم که خود را باور داشته باشند و اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.
انسان به جاودانگی علاقه دارد و خیلی از دختران جوان، دیده شدن را جاودانگی می دانند در حالیکه جاودانگی با اعتماد به نفس و توانمندیهای علمی است، نه ظاهر و آراستگی بصری.
تلاش کنید تا در زندگی، همسر، مادر، همکار و فرد مفید و تاثیرگذاری برای جامعه باشید و پیشرفت و ارتقای جایگاه کشور در سطوح مختلف و جوامع بین المللی را هدف خود قرار دهید چرا که پیشرفت شخصی در گرو پیشرفت جامعه است. 
به دانشجویان توصیه می کنم که به حواشی نپردازید، به فضای سازی های کشورهای دیگر توجه نکنید و بیشتر به فکر افزایش دانش ، آگاهی و دانایی خودتان باشید تا انشالله آینده بسیار روشنی برای ایران عزیز رقم بخورد.
 


گزارش تصویری آرشیو
گزارش تصویری از بازدید واحدهای تولیدی نمونه استاندارد فرآورده های گوشتی مام و آرد تابان گزارش تصویری از حضور رییس سازمان در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن
گزارش تصویری از مراسم روز جهانی اندازه شناسی گزارش تصویری از نشست صمیمی رییس سازمان ملی استاندارد ایران با کارکنان
گزارش تصویری از نخستین همایش ایمنی مواد غذایی گزارش تصویری از جلسه شورای استاندارد استان تهران خرداد 98
نخستین گردهمایی مدیران ستادی و استانی سازمان در سال 1398 بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از واحد تولیدی فرمند
بازدید رییس سازمان ملی استاندارد ایران از واحدهای تولیدی دلپذیر نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با حضور رئیس سازمان استاندارد ایران
گزارش تصویری سفر رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به همدان گزارش تصویری بازدید رییس سازمان از هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر
گزارش تصویری از مراسم گرامیداشت یوم الله 22 بهمن و تجلیل از برگزیدگان جشنواره شهید رجایی گزارش تصویری از راهپیمایی 22 بهمن و برگزاری غرفه سازمان ملی استاندارد در آن روز
گزارش تصویری از تجدید میثاق خانواده بزرگ استاندارد با آرمان‌های رهبر کبیر انقلاب در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران-بهمن 97 گزارش تصویری بازدید نگارخانه هنری دانشگاه الزهرا
گزارش تصویری از امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س) گزارش تصویری از بازدید همکاران وزارت امور خارجه از سازمان ملی استاندارد ایران
گزارش تصویری از گردهمایی مدیران ستادی و استانی سازمان ملی استاندارد ایران در دی ماه 1397 گزارش تصویری از تقدیر سازمان ملی استاندارد ایران در روز حمل و نقل
گزارش تصویری بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از خبرگزاری فارس گزارش تصویری از نمایشگاه عکس و گرافیک حمایت از کالای استاندارد ایرانی در فرهنگسرای خاوران
گزارش تصویری از برگزاری مراسم مربوط به هفته بسیج در سازمان ملی استاندارد ایران گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد ایران از باغ موزه قصر و افتتاح نمایشگاه گرافیک و عکس حمایت از کالای ایرانی
گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی گزارش تصویری کتابگردی یک روزه استاندارد در هفته کتاب
گزارش تصویری بازدید از غرفه استاندارد در جشنواره سفره سلامتی خانواده من گزارش تصویری از برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد سال 1397
گزارش تصویری از حضور دبیرکل ایزو در ایران گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از باشگاه خبرنگاران
تقدیر از برگزیدگان پوستر روز جهانی استاندارد صعود کوهنوردان سازمان ملی استاندارد به قله دماوند
چهلمین اجلاس کدکس غذایی در ژنو جلسه آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت
همایش روز جهانی اندازه شناسی نیره پیروزبخت به عنوان مهندس برجسته معرفی شد
نشست با طنزپردازان امضا یادداشت تفاهم میان ایران و ارمنستان در زمینه حلال
گردهمایی رابطین روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران شورای اداری همدان
سفر به روسیه بازدید پگاه همدان
دیدار نوروزی دیدار رییس سازمان با استاندار گلستان
بازدید از واحد تولید محصولات لبنی پگاه - استان گلستان افتتاح مجموعه اداری - آزمایشگاهی استاندارد گلستان
منتخب استان‌ها آرشیو
عزم جدی دستگاه قضایی در برخورد با متخلفان حوزه استاندارد
در راستای گسترش همکاری های دو جانبه، نشست مشترکی بین مدیر کل استاندارد گلستان و دادستان مینودشت در دفتر دادستان انجام شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد گلستان، محمود فرمانی در این ن...
یک میلیون و 200 هزار تن کالای استاندارد از مرزهای استان کرمانشاه صادر شد
مدیر کل استاندارد استان کرمانشاه با اشاره به نقش راهبردی سازمان ملی استاندارد در حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و نظارت بر کیفیت کالا‌های صادراتی و وارداتی اظهار داشت این اداره کل بر تمامی ...
آزمون میلگردهای فولادی در لرستان امکان پذیر شد
مدیرکل استاندارد استان از امکان آزمون فرآورده میلگرد فولادی در لرستان خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان لرستان، مرضیه قنبریان گفت: در نشست کمیته فنی استان در هفته گذشته، با صدور گواهینامه آزمایش...
سازمان‌های بین‌الملل