نکات ضروری در هنگام خرید، نگهداری و استفاده صحیح از تایر

  • شماره خبر: 5672
  • تاریخ: 08 اردیبهشت 1397
  • تعداد بازدید: 254

الف -بهتر است هر 5 تا 8 هزار كيلومتر، جاي تايرها را با يكديگر عوض كنيد، به اين دليل که تايرهاي جلو سريعتر ساييده مي­شوند زيرا وظيفه چرخش خودرو در پيچها را انجام ميدهند، به ویژه  اگر خودروي شما اكسل جلوست، سايش سريع­تر رخ ميدهد. نحوه تعويض تايرها با يكديگر در دفترچه راهنماي خودرو درج ميشود.

ب- باد چرخها را وقتي سرد هستند تنظيم كنيد و همچنین در تنظیم کردن باد حتما از صحت عملکرد درجه باد اطمینان حاصل کنید .

پ- اگر خورده شيشه، شن و ساير اجسام خارجي لابه­لاي آج گير كرده باشد، آن را خارج كنيد. اين اجسام ميتوانند به­تدريج در تاير فرو ­­روند و سبب بروز نشتي باد از آن شوند.

ت-از حرکت بی وقفه یا حرکت با سرعت و حمل بار زیاد در مسیرها طولانی به ویژه  در فصل گرما اجتناب کنید زیرا می تواند تایرها را بیش از حد گرم کند و به آن صدمه برساند.

با به ­کارگيري چند توصيه ساده ميتوانيد بر عمر تاير خودرويتان بيفزاييد

عوامل مؤثر در كاهش عمر تاير، نحوه رانندگي (ترمزهاي شديد، بكسواد ) و نوع جادهايی است كه در آن تردد ميکنيد. تنظيم نشدن فرمان، در يك راستا و بالانس نبودن چرخ­ها، عدم تنظیم باد مناسب تایر  نيز فرسودگي تاير را به دنبال دارند.

كم باد بودن تاير

در اين حالت، جداره تاير داغ ميشود و احتمال تركيدگي آن افزايش مي­يابد. اگرتاير خيلي كم باد شود، در سرعتهاي بالا و سرپيچ (به ویژه در هواي گرم) ممكن است از روي رينگ جدا شود. بالا رفتن مصرف بنزين هم يكي ديگر از اثرات كم باد بودن تاير است زيرا سطح تماس تاير با جاده زياد ميشود. به عنوان مثال به ازاي هر 5 درصد كم باد بودن تقريباً 1 درصد بر مصرف سوخت اضافه ميشود.

زياد باد كردن تاير

تايري كه از حد توصيه شده بيشتر باد شود، تنها روي قسمت وسط رويه آجدار حركت ميكند، لذا سايش زود هنگام در آن بخش پديد مي آيد ضمن آن­كه هنگام ترمز و دورزدن، كنترل خودرو مشكل ميشود. با توجه به سهميه بندي بنزين، ممكن است برخي رانندگان تصور كنند زياد باد كردن تاير، مصرف سوخت را كاهش ميدهد. اين موضوع از نظر کاهش اصطكاك با جاده صحيح به نظر ميرسد ولی مقرون به صرفه اقتصادي نيست زيرا كمتر شدن عمر لاستيك، رانندگي توأم با خطرات بيشتر و فرسودگي سيستم فرمان و تعليق خودرو را به همراه خواهد داشت.

نکاتی که باید هنگام خرید تایر به آنها توجه کرد

كليه لاستيك‌ها داراي تاريخ ساخت در جداره بیرونی خود هستند که به صورت یک عدد چهار رقمی درج شده است. این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد. فرضا درج عدد 1607بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال 2007 تولید شده است. اگر این عدد سه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال 2000 است.

مصرف لاستیک هایی که از تاریخ تولید آنها بیش از 3 سال می گذرد مناسب نیست.
لاستیک های ایرانی باید دارای علامت استاندارد باشند.

چه زماني به لاستيك نو نياز داريم؟

هنگامي كه عمق آج رويه به 6/1 ميلي­متر كاهش يابد بايد تاير را عوض كرد. اطلاع از ارتفاع آج اغلب با استفاده از عمق سنج آج انجام مي­شود. بدین منظور برای تشخیص راحت تر زمان تعویض تایر، 6 نشانگر حد سایش آج تایر دور تا دور محیط تایر با فواصل یکسان از هم در میان آج ها طراحی شده است که هرگاه عمق آج تایرها با عمق نشانگرهای حد سایش یکسان شود نشان دهنده زمان تعویض تایر است.

نکات ایمنی تکمیلی

1-دقت کنید که اندازه تایرهایی که بر روی یک محور قرار می گیرند، کاملاً مشابه باشند.

2- از به کار بردن تایر نو با یک تایر کهنه بر روی یک محور پرهیز کنید.

3-زنجیر چرخ را برای مدت طولانی استفاده نکنید تا به دیواره تایرها آسیب نرسد.

4-برای تمیز یا براق کردن تایر از مواد شوینده یا براق کننده که دارای مواد شیمیایی یا مشتقات نفتی هستند استفاده نکنید. در اثر تماس تایر با نفت، بنزین، روغن، گریس یا مواد شیمیایی ممکن است ناحیه ای که در تماس با این گونه مواد بوده در حرکت یا هنگام اعمال ترمزهای ناگهانی دچار سایش غیر عادی شود.


 


گزارش تصویری آرشیو
گزارش تصویری از برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد سال 1397 گزارش تصویری از حضور دبیرکل ایزو در ایران
گزارش تصویری از بازدید رییس سازمان ملی استاندارد از باشگاه خبرنگاران گزارش تصویری همایش معاونان و مدیران سازمان ملی استاندارد ایران در هتل بوتانیک گرگان
گزارش تصویری کارگاه کشوری طراحی گرافیک و کارتون : من کالای استاندارد ایرانی می خرم گزارش تصویری کتابگردی با طعم استاندارد
گزارش تصویری روز ملی کیفیت سفر ریاست محترم سارمان ملی استاندارد به استان چهارمحال و بختیاری
گزارش تصویری مراسم روز جهانی استاندارد نشست بین المللی کمیته فنی فولاد در تهران
هنرمندان پیشکسوت متولد مرداد و پویش کالای استاندارد ایرانی امضای تفاهم نامه همکاری بین استاندارد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
تقدیر از برگزیدگان پوستر روز جهانی استاندارد صعود کوهنوردان سازمان ملی استاندارد به قله دماوند
چهلمین اجلاس کدکس غذایی در ژنو جلسه آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت
همایش روز جهانی اندازه شناسی نیره پیروزبخت به عنوان مهندس برجسته معرفی شد
نشست با طنزپردازان امضا یادداشت تفاهم میان ایران و ارمنستان در زمینه حلال
گردهمایی رابطین روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران شورای اداری همدان
سفر به روسیه بازدید پگاه همدان
دیدار نوروزی دیدار رییس سازمان با استاندار گلستان
بازدید از واحد تولید محصولات لبنی پگاه - استان گلستان افتتاح مجموعه اداری - آزمایشگاهی استاندارد گلستان
منتخب استان‌ها آرشیو
آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد در اراک برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد  استان مرکزی: آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد با حضور سید علی آقازاده، استاندار، مسلم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ، علی اکبرکریمی وسیدمهدی مقدسی نمایندگان مردم اراک ، خنداب و کمیجان ، محمدرضا منصوری، نماینده مردم س...
آئین گرامیداشت روز جهانی استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد
 به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کهگیلویه و  بویراحمد: آئین گرامیداشت روز جهانی استاندارد با حضور غلامرضا امینی، مدیرکل نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی و حلال،  جعفر گوهرگانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، ...
مراسم روز جهانی استاندارد در قزوین برگزار شد
با حضور معاون ارزیابی کیفیت
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان قزوین: مراسم روز جهانی استاندارد و تجلیل از واحدهای نمونه با حضور مسلم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران، منوچهر حبیبی، معا...
سازمان‌های بین‌الملل