تأیید صلاحیت افزودن ارزش به زنجیره های تامین

  • شماره خبر: 9691
  • تاریخ: 15 خرداد 1399
  • تعداد بازدید: 591

به بهانه روز جهاني تاييد صلاحيت (19 خرداد 1398)

مسائل مطرح شده چیست؟

◄ کسب و کارهای مختلف، اقلام و کالاهای فراوانی را سالیان سال در سراسر دنیا تولید کرده اند؛ ولی هم اکنون زنجیره های تامین به طور قابل ملاحظه ای از لحاظ سرعت، اندازه، عمق و وسعت تعاملات جهانی نسبت به قبل پیچیده تر شده اند.

◄ ماهیت جهانی زنجیره های تامین و بازارهای خرده فروشی به این شکل است که کسب و کارها مجبور هستند در فضاهای مقرراتی متعدد و اغلب متفاوت فعالیت داشته باشند.

◄ تعیین کیفیت، صحت و قابلیت ردیابی مواد خام یا قطعات به اطلاعات معتبر و قابل اعتماد نیاز دارد.

◄ هم زمان با افزایش شتاب نوآوری و کاهش چرخه عمر محصولات، بازارها هرچه بیشتر غیر قابل پیش بینی شده و فشار بیشتری بر زنجیره­ های تامین اعمال می شود.

◄ کسب و کارها نیازمند مدیریت مقابله با ریسک و اختلالات ناشی از ضعف در امنیت داده ­ها یا خرابی سیستم ها هستند.

◄ انتخاب اثربخش تامین کنندگان نه تنها از نقطه نظر ثبات مالی بلکه از نظر عملکرد مسولیت اجتماعی و شیوه های اخلاقی نیز مهم است.

◙ زنجیره های تامین محصولات به طور فزاینده در حال جهانی شدن و پیچیده شدن است، زیرا شرکت ها به دنبال بهینه سازی هزینه ها هستند در حالی که انعطاف پذیری خود را نیز حفظ کنند. زنجیره های تامین که در سرتاسر کشورها و مکان های گوناگون گسترده شده اند، چالش­ های عمده ای از نظر کیفیت، تطابق با مقررات و استانداردهای مرتبط با ایمنی و همچنین مسولیت زیست محیطی و اجتماعی مطرح می کنند.

◙ تا 70 درصد هزینه شرکت­ ها صرف تدارکات می شود (منبع: موسسه تدارکات و تامین1) و بنابراین هرگونه اختلال در آن می تواند بر سودآوری، شهرت نام تجاری و وفاداری مشتری تاثیر بگذارد.

نقش تائید صلاحیت چیست؟

◄ تائید صلاحیت، شایستگی های فنی، یکپارچگی و بی طرفی سازمانهای ارائه دهنده خدمات ارزیابی انطباق مانند آزمایش، کالیبراسیون، گواهی کردن و بازرسی را تعیین می کند.

◄ تائید صلاحیت با اتکا به استانداردهای توافق شده بین المللی، به زنجیره های تامین ارزش افزایی می کند؛ به این شکل که کسب و کار­ها در جست و جوی بیشترین ارزش و رعایت شرایط قراردادی هستند در حالی­که یک سطح مناسب از اطمینان که در آن محصولات، مشخصه های فنی را برآورده ساخته و برای استفاده، ایمن هستند را حفظ می کنند.

◄ 80 درصد تجارت از عناصری از فعالیت ­های آزمایش، کالیبراسیون، بازرسی و گواهی کردن که مجموعا به عنوان فعالیت های ارزیابی انطباق شناخته می شوند، تشکیل شده است. تایید صلاحیت  عبارت است ارزشیابی مستقل از این نهادهای ارزیابی انطباق بر اساس استانداردهای به رسمیت شناخته شده به منظور این­که از بی طرفی، شایستگی و انسجام  این نهادها اطمینان حاصل شود.

◄ از این رو تائید صلاحیت، یک نقش بسیار مهم در کاهش  هزینه های تجارت و انجام کسب و کارها، ارتقا انتقال فن ­آوری و افزایش سرمایه­ گذاری ایفا می­ کند. تایید صلاحیت همچنین کسب و کار­ها را برای  ادغام در زنجیره­ های تامین جهانی، توانمند می­ سازد به شکلی که آنها  می توانند کیفیت محصولات­شان را از طریق یک «زبان فنی مشترک» مورد نیاز برای ایجاد اعتماد میان شرکای کسب و کار، اثبات نمایند. (منبع: بانک جهانی)

◄ یک گزارش که توسط بخش پژوهش و آمار اقتصادی سازمان تجارت جهانی تهیه شده است اظهار می دارد که استفاده نامناسب از ارزیابی انطباق، 10 درصد نگرانی­ های خاص تجارت2 را تشکیل می­ دهد. تائید صلاحیت فرصت­ هایی را برای نشان دادن چنین موضوعاتی فراهم می ­کند.

1- The Chartered Institute of Procurement and Supply
2- STCs

برای مشاهده متن کامل بروشور کلیک کنید.

سازمان‌های بین‌الملل