رونق تولید با حمایت از کالای استاندارد

  • شماره خبر: 9337
  • تاریخ: 01 آذر 1398
  • تعداد بازدید: 178

برای رونق بخشیدن به اقتصاد یک کشور، نه تنها دولت ها موظفند که برنامه های اقتصادی سودبخشی داشته باشند، بلکه شهروندان هر کشور نیز مسئولیتهایی در قبال اقتصاد کشور خود بر عهده دارند. شاید دور از حقیقت نباشد که بگوییم وظیفه مردم در قبال اقتصاد کشور، کمتر از وظیفه دولتها در این زمینه نیست.

حمایت از تولید داخلی با خرید محصولات بومی و داخلی اقدامی است که افراد جامعه می توانند برای رونق بخشیدن به اقتصاد داخلی انجام دهند. این حرکت امروزه با عنوان «اقتصاد مقاومتی» مطرح شده است. حمایت از تولیدات داخلی کشور خود، راهی مطمئن برای برون رفت از بحران های اقتصادی است.

بررسی تاریخ اقتصادی کشورهای مختلف به خصوص کشورهای توسعه یافته، نشان می دهد که تمامی آنها در مقطعی از تاریخ حیات اقتصادی خـود، با مدیـریت واردات، به حمـایت و مصـرف کالای داخلـی روی آورده انـد و به نوعـی اقتصـاد مقاومتـی را اجـرا کـرده اند. در واقـع شهـروندان و دولت های این کشورها، در برخی مقاطع زمانی، با روی آوردن به مصـرف کالاهای داخلی، فـرصت تنفسـی برای رقابت تولیدکنندگان داخلی با کالاهای مشابه خارجی مهیا کرده اند. این امر موجب پیشرفت و بهبود کیفیت کالاهای داخلی آنها نیز شده است تا جایی که اکنون از صادرکنندگان کالاهای داخلی خود هستند.

این یک امر طبیعی است که تامین کالا و محصول مورد نیاز جامعه در هر بخش و عرصه‌ای از محل تولید داخلی، چرخ رونق تولید داخلی را به حرکت درمی آورد و حرکت آن را با سرعت و شتاب فزاینده‌تری همراه می‌سازد. در چنین شرایطی، نیاز به نیروی انسانی برای فعالیت در عرصه تولیدی مضاعف خواهد شد و بخش قابل توجهی از متقاضیان و جویندگان کار و اشتغال قادر خواهند بود با جذب در مراکز تولیدی و صنعتی به ایفای نقش مبادرت ورزند. به تعبیری دقیق تر، تحقق شعار سال، تامین منویات مقام معظم رهبری و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در خصوص رونق تولیدی، مستلزم مقابله و مبارزه با قاچاق کالا خواهد بود، در غیر این صورت با عرضه کالا‌ها و محصولات خارجی در بازار که مشابه داخلی آن وجود دارد، نظام تولیدی کشور با چالش های عدیده ای مواجه می‌شود، چالش هایی که قطع به یقین به مثابه آفتی برای نظام تولیدی کشور به شمار می رود و در چنین شرایطی، تحقق شعار سال با مانع و نارسایی مواجه خواهد شد. هیچ تردیدی وجود ندارد که میزان واردات کالای قاچاق در کشور، تابعی از میزان تقاضای موجود در بازار است و در صورت توجه و تمرکز فزاینده تر جامعه مصرف‌کننده داخلی به کالا‌ها و محصولات داخلی، میزان تقاضا برای خرید محصولات و اقلام قاچاق کاهش می یابد و در چنین شرایطی حتی در صورت عبور صد‌ها هزار تن کالا و محصول قاچاق از مبادی ورودی کشور به بازارهای داخلی، تقاضایی برای خرید و تهیه آن وجود نخواهد داشت و قاچاقچیان با شکست مواجه خواهند شد و قطعا به تکرار چنین پدیده شومی اقدام نخواهند کرد.

یکي از عوامل موثر برای تولیدکنندگان در جلب رضايتمندي مشتري و ترغیب مشتریان به خرید کالای ایرانی، بهبود در کيفيت خدمات ارائه شده به آنهاست. نشان استاندارد به این مفهوم است که کالای تولیدی حداقل کیفیت مورد انتظار را دارد و می تواند نیاز خریدار را تامین کند. کیفیت و استاندارد دو مقوله مهم در حمایت از تولیدات داخلی است و کالای ایرانی باید از لحاظ کیفیت خود را در فضای رقابت پذیر موثر نشان دهد. تجربه کشورهای موفق در رونق اقتصاد و اشتغال نشان می دهد خرید کالاهای استاندارد تولید داخلی می تواند با افزایش تقاضا، ظرفیت تولید را بالا ببرد و در نتیجه فضای بسیار مناسبی برای توسعه‌ و بهبود روز افزون صنایع داخلی و خروج از رکود و افزایش اشتغالزایی فراهم کند.

با توجه به اینکه ترویج و گسترش مصرف کالاهای داخلی از مهم ترین معیارهای برای رونق تولید محسوب می شود استانداردسازی کالاهای تولید داخل و ارتقای سطح کیفی آنها علاوه بر تأمین ایمنی و سلامت جامعه، در اعتماد سازی و نیز ترویج و گسترش مصرف کالاهای داخلی نقش به سزایی دارد.

خرید هر کالای استاندارد ایرانی می تواند موجب رونق تولید ملی، پویایی اقتصاد کشور، اشتغال زایی، افزایش صادرات و به طور کل تحقق دغدغه‌های مسئولین نظام به منظور حمایت از کالای ایرانی شود.

 

سازمان‌های بین‌الملل