شرکت های دانش بنیان و استاندارد

  • شماره خبر: 11277
  • تاریخ: 18 فروردین 1399
  • تعداد بازدید: 175

شرکت ها و موسسات دانش بنیان، شرکت یا موسسه خصوصی و تعاونی است که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می شوند.

ارتقا رقابت پذیری صنایع دانش بنیان به جهت نقش مستقیمی که در ایجاد ارزش افزوده و ارز آوری دارد برای اقتصاد ملی کشورهای در حال توسعه بسیار با اهمیت تلقی می شود. در عصر حاضر، پایدارترین رشد اقتصادی در جهان مربوط به اقتصادهای دانایی محور است و در این بین موتور محرک این اقتصادها شرکت های کوچک دانش بنیان هستند.

امروزه با پیشرفت علوم بشری، کاربرد دانش در زندگی انسان و در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی افزایش یافته و اقتصاد مبتنی بر علم و دانش و ضرورت توسعه شرکت های دانش بنیان در عرصه های اقتصادی اهمیت زیادی یافته است. در این عرصه شرکت های دانش بنیان می توانند موجب تحول در عرصه علم و دانش و کشف یافته ها و نتایج جدید اقتصادی شوند، این یافته ها می تواند در اجرای اصول اقتصاد مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد.

بیانات و سخنان مقام معظم رهبری در این زمینه موجب توجه به نقش برجسته شرکتهای دانش بنیان در تحولات و تغییرات اقتصادی شد. رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از محققان و پژوهشگران، عرصه علم و فناوری و مسئولان شرکت های دانش بنیان با تاکید بر نقش اين شركتها، لزوم تحقق اقتصاد مقاومتی را بیان داشتند. از دید ایشان، «شرکت های دانش بنیان از بهترین مظاهر و موثرترین مولفه های اقتصاد مقاومتی هستند که می توانند اقتصاد کشور را پایدارتر کنند»، رابطه مستقیم اقتصاد مقاومتی با اقتصاد مبتنی بر علم و دانش از طریق شرکت های دانش بنیان استحکام می یابد. این شرکتها هم در تحقق اقتصاد دانش بنیان نقش دارند و هم می توانند در مدل اقتصاد مقاومتی کارایی و کاربرد داشته باشند.

استانداردسازی محصولات و خدمات دانش‌بنیان یکی از سیاست های توسعه بازار محصولات و خدمات دانش بنیان، افزایش تقاضای محصولات و خدمات آنها در بازار هدف است زیرا استانداردسازی علاوه بر افزایش تقاضا برای خرید کالای باکیفیت، سبب رشد صادرات، صرفه‌جویی در وقت، کاهش هزینه، تامین امنیت و بهداشت عمومی، افزایش رفاه و توسعه درآمد ملی خواهد شد.

در راستای تحقق بندهای 2 و 24 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی) مبنی بر پیشتازی و تقویت اقتصاد دانش بنیان و پوشش استاندارد برای کلیه محصولات تولید داخل کشور و براساس بند 2 مصوبات یکصد و نهمین اجلاسیه شورای عالی استاندارد و همچنین در اجرای تفاهم نامه شماره 90225/11 مورخ 11/11/95 منعقده بین سازمان ملی استاندارد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به موجب ابلاغیه رسمی که به امضاء مشترک رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و معاون رئیس جمهور، رسیده و شیوه نامه «ارزیابی انطباق و صدور، تمدید و ابطال گواهینامه کیفیت و پروانه کاربرد علامت استاندارد دانش نماد ویژه محصولات دانش بنیان» با همکاری دو سازمان تدوین و به تصویب رسیده است.

با این مصوبه شورای عالی استاندارد، صدور گواهی انطباق (KB-COC) یا گواهی محصول (KB-COP) برای محصولات دانش بنیان این امکان را به شرکت های دانش بنیان می دهد تا حتی بدون وجود استاندارد ملی و با استفاده از استانداردهای معتبر بین المللی از سازمان ملی استاندارد گواهینامه معتبر برای تایید محصول خود دریافت کنند که این گواهینامه در بسیاری از کشورهای دنیا نیز معتبر است.

سازمان‌های بین‌الملل