چگونه نگران سابقه مجازیمان نباشیم؟

  • شماره خبر: 9559
  • تاریخ: 16 خرداد 1399
  • تعداد بازدید: 480

 

استفاده از تلفن همراه که دیگر از شکل تلفن بودن به وسیله ای برای انتقال انواع اطلاعات بدل شده و کاربرد روزافزون دستگاههای دیجیتال و کامپیوترها که اکنون شکل و شمایل زندگی را نسبت به گذشته دچار تغییر کرده است یکی از آشکارترین تحولات اجتماعی و تغییر سبک زندگی است. این تغییرات در هرحال به واسطه حضور رسانه های جدید در زندگی روزمره ما ورود کرده است. با این وسیله ها و ابزار ارتباطی حتی نوع، کیفیت و سطح زندگی مان تحول جدی یافته است.

با این وجود و به شکل طبیعی هر دستاورد تازه ای در کنار مزایای خود بدون شک معایبی هم دارد و چاره ای جز آسیب شناسی این رسانه های نوین در زندگی خود نداریم.

البته که این رسانه ها مزایایی هم دارد. صله رحم مجازی که هرچند جای اصلش را نمی گیرد، امر به معروف و نهی از منکری که از طریق صفحات تلگرام و اینستاگرام شکل می گیرد و چه بسا جای منابر را گرفته است همه و همه می تواند از مزایای این رسانه ها باشد.

از طرفی همه ما مزایا و معایب این رسانه های جمعی را می دانیم اما با این همه حذف کامل آنها از زندگی و کنار گذاشتن آنها ممکن نیست. هر چند وارد شدن به حریم شخصی موبایل یا تبلت دیگران صحیح نیست، اما باید طوری رفتار کرده باشیم که از دیده شدن سابقه نوشتار و گفتار و رفتار مجازی مان توسط دیگران هیچ نگرانی نداشته باشیم. یعنی رفتار و گفتار و نوشتار و حتى پندار مجازی مان چنان پاک و پیراسته باشد که بتوانیم بدون ترس و تردید همسر یا فرزندان یا والدین خود را در آنها شریک کنیم.

تنها راه حفظ سلامت ما و عزیزانمان در عرصه رسانه های جدید و شخصی این است که اولا سطح سواد رسانه ای خود را بالا ببریم و ثانیا چارچوب ها و ضوابط دقیق و مشخصی برای فعالیت خود معین کنیم و به آنها متعهد بمانیم.

حریم روابط شرعی در فضای مجازی نیز باید مانند فضای واقعی رعایت شود. استفاده از عکس خانم ها برای پروفایل ها باید با احتیاط باشد زیرا طبیعتاً وقتی عکس خصوصی یک خانم احیاناً با لباس های نامناسب را به عنوان عکس پروفایل یا عکس های فیس بوک و اینستاگرام بگذارند آثار و نتایج خود را خواهد داشت. یا مثلا لایک زدن ها برای مطالب دیگران طبیعی است و اگر مردی برای یک زن لایک یا دیس لایک بزند اشکالی ندارد، اما وقتی بخواهیم حدود اخلاقی را مراعات کنیم باید مثلاً از ارسال نماد قلب برای نامحرم پرهیز شود. در کامنت گذاشتن ها و اظهار نظرها با جنس مخالف و گفتگو با نامحرم نباید از ضمیر مفرد استفاده شود وحتماً باید با ادب و حفظ حریم و فعل جمع سخن گفت. در فضاهایی مانند اینستاگرام نیز در بخش اکسپلور احتیاط و مراقبت لازم است.

می توان این مراقبت ها را بی اهمیت انگاشت و بدون ملاحظه و نگرانی در فضای مجازی حضور داشت اما باید دانست که آسیب ها و آشفتگی هایش قطعاً ما را مورد تهدید قرار خواهد داد. پس تنها گزینه مدیریت ظرفیت ها و استفاده منطقی از آنهاست. یادمان باشد وقت صرف شده دراین رسانه ها باید مطابق هدف زندگی ما باشد.

 

سازمان‌های بین‌الملل